Flota 500 wodorowych ciężarówek pojawi się na ulicach Szanghaju

Kanadyjska firma Ballard Power Systems ogłosiła plan wprowadzenia na ulice Szanghaju 500 zeroemisyjnych samochodów ciężarowych (FCEV) zasilanych ogniwami paliwowymi.

Jako baza posłużą pojazdy wyprodukowane przez Dongfeng. Każdy z nich mierzy 6,4 metra długości, może przetransportować ładunek o masie 3,2 tony oraz przejechać 330 km na jednym zbiorniku wodoru. Ciężarówki zostały wyposażone w silniki o mocy zaledwie 40 KM.

Samochody wejdą w skład floty Shanghai Sinotran New Energy i będą wykorzystywane gównie do przewozu towarów w obrębie miasta.

500 wodorowych ciężarówek pojawi się w Szanghaju jeszcze w 2018 r. Według Randy’ego MacEwena, dyrektora generalnego Ballard, będzie to największa flota samochodów ciężarowych zasilanych ogniwami paliwowymi na świecie.

W 2017 r. Komisja ds. Nauki i Technologii Szanghaju, Miejska Komisja Gospodarki i Informacji Szanghaju oraz Miejska Komisja Rozwoju i Reform Szanghaju ogłosiły plan, na podstawie którego do 2020 r.  w mieście ma powstawać 3 000 FCEV rocznie. Obecnie w obszarze metropolii funkcjonują dwie stacje tankowania wodoru, dwie kolejne zostaną uruchomione w pierwszej połowie bieżącego roku. Do 2020 r. łączna liczna punktów tego typu ma wynosić od pięciu do dziesięciu. 

ballard.com, re-fire.com, materiały własne